DDMMG24H7PJ
Mfr.Part #
DDMMG24H7PJ
Description
CONN D-SUB PLUG 24POS R/A SLDR
Stock
1
In Stock :
1
D-Sub Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Orientation :
RIGHT ANGLE
Base Product Number :
DDMM
Termination :
Solder
Wire Gauge :
Feature :
Board Lock, Mounting Bracket, Shielded
Current Rating :
7.5A, 40A
Empty Shell :
No
50.0μin 1.27μm
UL Flammability Code :
94V-0
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Contact Type :
Signal and Power
Number of Positions :
24 (17 + 7 Power)
Series :
24308-Style, Combo D®, D*MM
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Ingress Protection :
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Current Rating (Amps) :
7.5A 40A
Insulation Material :
Published :
2015
Gender :
Male
MIL Conformance :
yes
Number of Pins :
24
Contact Current Rating :
7.5A
Contact Form :
Machined
Dielectric Material :
DIN Conformance :
Number of Rows :
2
Total Number of Contacts :
24
RoHS :
Non-Compliant
Connector Style :
D-Sub, Combo
IEC Conformance :
Product Status :
Active
Contact Style :
Pin
Voltage Rating :
Radiation Hardening :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D - 24W7
Mixed Contacts :
yes
Features :
Board Lock, Mounting Brackets, Shielded
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
DDMMG24H7PJ
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDMMG24H7PJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~150°C, Number of Pins:24, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, DDMMG24H7PJ pinout, DDMMG24H7PJ datasheet PDF, DDMMG24H7PJ amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDMMG24H7PJ ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.