DDMMC24C7PJX7MZ
Mfr.Part #
DDMMC24C7PJX7MZ
Description
CONN D-SUB PLUG 24POS R/A SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Number of Contacts :
24
Number of Rows :
2
Voltage Rating :
Number of Pins :
24
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D - 24W7
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder
Current Rating :
5A, 7.5A
Contact Type :
Coax and Signal
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
5 Weeks
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backset Spacing :
Gender :
Male
Number of Positions :
24 (17 + 7 Coax)
Base Product Number :
DDMM
Current Rating (Amps) :
5A 7.5A
Series :
24308-Style, Combo D®, D*MM
Feature :
Board Lock, Mounting Bracket, Shielded
Connector Style :
D-Sub, Combo
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Features :
Board Lock, Mounting Brackets, Shielded
Contact Form :
Machined
Datasheets
DDMMC24C7PJX7MZ
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDMMC24C7PJX7MZ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:24, Operating Temperature:-55°C~150°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, DDMMC24C7PJX7MZ pinout, DDMMC24C7PJX7MZ datasheet PDF, DDMMC24C7PJX7MZ amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDMMC24C7PJX7MZ ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.