DDM36W4PA190
Mfr.Part #
DDM36W4PA190
Description
CONN D-SUB PLUG 36POS PNL MNT
D-Sub Connector Assemblies
Number of Contacts :
36
Termination :
Solder Cup
Current Rating :
7.5A
Number of Power Positions :
4
Series :
Combo D®, D*M
Base Product Number :
DDM3
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Mount :
Panel
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D - 36W4
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Body Material :
Steel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Features :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Rows :
3
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Housing Material :
Polyester
Number of Positions :
36 (32 + 4 Coax or Power)
Gender :
Male
Voltage Rating :
Wire Gauge :
8-26 AWG
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
Feature :
Shielded
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Form :
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Style :
D-Sub, Combo
Datasheets
DDM36W4PA190
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDM36W4PA190 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, DDM36W4PA190 pinout, DDM36W4PA190 datasheet PDF, DDM36W4PA190 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDM36W4PA190 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.