DDM24W7S1A5NA190A197
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DDM24W7S1A5NA190A197
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB RCPT 24POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Backset Spacing :
Series :
Combo D®, D*M
Features :
Mounting Brackets, Shielded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Package :
Bulk
Number of Pins :
24
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Mounting Brackets, Shielded
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D - 24W7
Color :
Black
Voltage Rating :
Contact Form :
Number of Positions :
24 (17 + 7 Coax or Power)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Wire Gauge :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ingress Protection :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Product Number :
DDM2
Current Rating :
7.5A
Termination :
Solder
Number of Rows :
2
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDM24W7S1A5NA190A197 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:24, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, DDM24W7S1A5NA190A197 pinout, DDM24W7S1A5NA190A197 datasheet PDF, DDM24W7S1A5NA190A197 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDM24W7S1A5NA190A197 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DDM24W7S1A5NA190A197 Overview
This product is packaged in a Receptacle, Female Sockets box.There is a Panel Mount, Through Hole, Right Angle mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Combo D®, D*M belongs to the Combo D®, D*M Series.A 24 pin is provided on the device.In many ways, it is more powerful due to its Mounting Brackets, Shielded feature.This device operates at a temperature of -55°C~125°C.