DDM-43W2P-K87
Mfr.Part #
DDM-43W2P-K87
Description
CONN D-SUB PLUG 43POS PNL MNT
Termination :
Solder Cup
Feature :
Grounding Indents, Shielded
Contact Finish :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D - 43W2
Contact Material :
COPPER ALLOY
UL Flammability Code :
94V-0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ingress Protection :
Filter Feature :
No
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Rows :
3
Contact Arrangement :
S41C2
Insulation Material :
Polyester
Brand :
Current Rating :
7.5A
Features :
Grounding Indents, Shielded
Steel, Tin-Nickel Plated
Additional Feature :
EMI/RFI SHIELDED
Total Number of Contacts :
43
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
43 (41 + 2 Coax or Power)
MIL Conformance :
No
Contact Form :
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Contact Finish Thickness :
Flash
Backset Spacing :
Series :
Combo D®, D*M
DIN Conformance :
Number of Conductors :
ONE
Shell Finish :
Tin
Current Rating (Amps) :
7.5A
IEC Conformance :
Base Product Number :
DDM4
Empty Shell :
Body Breadth :
0.605 inch
Mixed Contacts :
yes
Connector Type :
Plug, Male Pins
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Resistance :
55mOhm
Mounting Type :
Panel Mount
Wire Gauge :
8-26 AWG
Reference Standard :
UL
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
RoHS :
Details
Pbfree Code :
yes
Datasheets
DDM-43W2P-K87
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDM-43W2P-K87 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, DDM-43W2P-K87 pinout, DDM-43W2P-K87 datasheet PDF, DDM-43W2P-K87 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDM-43W2P-K87 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.