DDM-36W4S-A197
Mfr.Part #
DDM-36W4S-A197
Description
CONN D-SUB RCPT 36POS PNL MNT
D-Sub Connector Assemblies
Contact Arrangement :
S32C4
Termination :
Solder Cup
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Mounting Style :
Straight
Number of Ports :
1
Contact Plating :
Housing/Shell (Unthreaded)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Shell Material :
Steel
UL94 V-0
Number of Conductors :
ONE
Mount :
Panel
Wire Gauge :
8-26 AWG
Packaging :
Bulk
Insulation Material :
Polyester
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Additional Feature :
EMI/RFI SHIELDED
Product Type :
D-Sub Tools and Hardware
Product Status :
Active
Termination Type :
Solder
Reliability :
COMMERCIAL
Empty Shell :
No
Brand :
Current Rating :
7.5A
Package :
Bulk
RoHS :
Details
Mixed Contacts :
yes
Contact Gender :
Socket (Female)
Body Length or Diameter :
2.635 inch
Radiation Hardening :
No
Body Depth :
0.39 inch
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Total Number of Contacts :
36
Mounting Angle :
Straight
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Filter Feature :
Shell Size :
5/D
UL Flammability Code :
94V-0
Product Category :
D-Sub Tools and Hardware
Number of Positions :
36 (32 + 4 Coax or Power)
Contact Resistance :
55mOhm
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Contact Current Rating :
7.5A
Body/Shell Style :
Receptacle
IEC Conformance :
Type :
Receptacle
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of Rows :
3
Features :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature (Max) :
150°C
Orientation :
Rated Current (Signal) :
5A
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 36W4
Dielectric Material :
Termination Style :
Solder Cup
Mounting Type :
Panel
ECCN Code :
EAR99
Contact Style :
Socket
Shell Finish :
Tin
Published :
Connector Style :
D-Sub, Combo
MIL Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold Flash
Connector Type :
D SUBMINIATURE CONNECTOR
Base Product Number :
DDM3
Contact Finish Thickness :
Flash
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Breadth :
0.605 inch
DIN Conformance :
Number of Terminals :
36
Series :
Shell Plating :
TIN OVER NICKEL
Reference Standard :
UL
Datasheets
DDM-36W4S-A197
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDM-36W4S-A197 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:Receptacle, Mounting Type:Panel, DDM-36W4S-A197 pinout, DDM-36W4S-A197 datasheet PDF, DDM-36W4S-A197 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDM-36W4S-A197 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.