DDE50P-F179A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DDE50P-F179A
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT WW
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Features :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Contact Form :
Machined
Product Status :
Active
Contact Type :
Signal
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Base Product Number :
DDE5
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Black
Voltage Rating :
Contact Finish :
Gold
Wire Gauge :
Termination :
Wire Wrap
Series :
Original D
Housing Material :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backset Spacing :
Number of Positions :
50
Current Rating (Amps) :
7.5A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Style :
D-Sub
Number of Rows :
3
Current Rating :
7.5A
Package :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Radiation Hardening :
No
Gender :
Male
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness :
Flash
Datasheets
DDE50P-F179A
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDE50P-F179A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, DDE50P-F179A pinout, DDE50P-F179A datasheet PDF, DDE50P-F179A amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDE50P-F179A ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.