DD78S0S0T20
Mfr.Part #
DD78S0S0T20
Description
CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 78POS
Stock
321
In Stock :
321
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Shell Finish Thickness :
Contact Type :
Signal
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Blue
Number of Rows :
4
Series :
DD
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Features :
Product Status :
Active
Package :
Box
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style :
D-Sub, High Density
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Mating Cycles :
1000
Number of Positions :
78
Base Product Number :
DD78S
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) High Density
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Datasheets
DD78S0S0T20
Positronic DD78S0S0T20
DD78S0S0T20 Overview
DD78S0S0T20 Features
DD series
DD78S0S0T20 Applications
There are a lot of Positronic
DD78S0S0T20 D-Sub Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS