DD78S000ES/AA
Mfr.Part #
DD78S000ES/AA
Description
CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 78POS
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Subcategory :
D-Sub Connectors
Mounting Style :
Through Hole
Shell Material :
Stainless Steel, Passivated
Product Type :
High Density D-Sub Connectors
Contact Plating :
Gold
Gender :
FEMALE
Series :
DD
Brand :
Amphenol Positronic
Number of Positions :
78 Position
Product Category :
D-Sub High Density Connectors
RoHS :
Details
Shell Size :
5
Termination Style :
Crimp
Number of Rows :
4 Row
Shell Plating :
Stainless Steel, Passivated
Datasheets
DD78S000ES/AA
Positronic DD78S000ES/AA
DD Series 78 Position-Position Female
DD78S000ES/AA Overview
The product is a member of the DD Series.
DD78S000ES/AA Features
DD series
DD78S000ES/AA Applications
There are a lot of Amphenol
DD78S000ES/AA D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS