DD44S1S5WV3X/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DD44S1S5WV3X/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) High Density
Number of Rows :
3
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Contact Form :
Machined
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Product Status :
Active
Connector Style :
D-Sub, High Density
Wire Gauge :
22-30 AWG
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Type :
Signal
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
5A
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Positions :
44
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Voltage Rating :
300V
Base Product Number :
DD44S
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Backset Spacing :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Series :
DD
Package :
Box
Color :
Blue
Datasheets
DD44S1S5WV3X/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic DD44S1S5WV3X/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, DD44S1S5WV3X/AA pinout, DD44S1S5WV3X/AA datasheet PDF, DD44S1S5WV3X/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic DD44S1S5WV3X/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic DD44S1S5WV3X/AA
DD44S1S5WV3X/AA Overview
DD44S1S5WV3X/AA Features
DD series
DD44S1S5WV3X/AA Applications
There are a lot of Positronic
DD44S1S5WV3X/AA D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP