DD44S0000S/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DD44S0000S/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 44POS
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Gender :
FEMALE
Shell Material :
Stainless Steel, Passivated
Subcategory :
D-Sub Connectors
RoHS :
Details
Product Category :
D-Sub High Density Connectors
Termination Style :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Number of Rows :
3 Row
Series :
DD
Product Type :
High Density D-Sub Connectors
Mounting Style :
Through Hole
Number of Positions :
44 Position
Brand :
Amphenol Positronic
Shell Size :
3
Shell Plating :
Stainless Steel, Passivated
Datasheets
DD44S0000S/AA
Positronic DD44S0000S/AA
DD Series 44 Position-Position Female
DD44S0000S/AA Overview
Specifically, it is one of the products in the DD Series.
DD44S0000S/AA Features
DD series
DD44S0000S/AA Applications
There are a lot of Amphenol
DD44S0000S/AA D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS