DD44M00HV3S/AA
Mfr.Part #
DD44M00HV3S/AA
Description
CONN D-SUB HD HOUSING PLUG 44POS
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Base Product Number :
DD44M
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mating Cycles :
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Series :
DD
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) High Density
Number of Rows :
3
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Connector Style :
D-Sub, High Density
Number of Positions :
44
Product Status :
Active
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Color :
Blue
Package :
Box
Johnson Controls
Contact Type :
Signal
Shell Finish Thickness :
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Note :
Contacts Not Included
Connection Type :
Flanged
Datasheets
DD44M00HV3S/AA
Positronic DD44M00HV3S/AA
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS