DD44M000TZ
Mfr.Part #
DD44M000TZ
Description
CONN D-SUB HD HOUSING PLUG 44POS
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) High Density
Contact Type :
Signal
Note :
Contacts Not Included
Connector Style :
D-Sub, High Density
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Features :
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mating Cycles :
Number of Positions :
44
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
DD
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Product Status :
Active
Package :
Box
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Shell Finish Thickness :
Base Product Number :
DD44M
Color :
Blue
Number of Rows :
3
Datasheets
DD44M000TZ
Positronic DD44M000TZ
DD44M000TZ Overview
DD44M000TZ Features
DD series
DD44M000TZ Applications
There are a lot of Positronic
DD44M000TZ D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS