DD390N16SHPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DD390N16SHPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DIODE MOD GP 1600V 390A BGPB50SB
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Operating Temperature - Junction :
-40°C~125°C
Current - Average Rectified (Io) :
390A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 1600V
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.34V @ 800A
Diode Type :
Standard
Package / Case :
Module
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1600V
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Datasheets
DD390N16SHPSA1
Infineon Technologies DD390N16SHPSA1
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -40°C~125°C Module Chassis Mount
DD390N16SHPSA1 Overview
DD390N16SHPSA1 Features
DD390N16SHPSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
DD390N16SHPSA1 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23