DD26S4R7000/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DD26S4R7000/AA
Manufacturer
Amphenol Positronic
Description
D-SUB
Manufacturer :
Amphenol Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
RoHS :
Details
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Product Type :
High Density D-Sub Connectors
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Subcategory :
D-Sub Connectors
Shell Material :
Steel
Wire Gauge :
Color :
Blue
Mounting Style :
Bracket
Number of Positions :
26 Position
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Plating :
Zinc
Product Status :
Active
Contact Form :
Machined
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Features :
Mounting Brackets
Contact Plating :
Gold
Number of Rows :
3 Row
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Type :
Signal
Termination Style :
Solder Tail
Positronic
Connector Style :
D-Sub, High Density
Primary Material :
Metal
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) High Density
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Gender :
FEMALE
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Box
Brand :
Series :
DD
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating :
300V
Contact Finish :
Gold
Product Category :
D-Sub High Density Connectors
Shell Size :
2
Backset Spacing :
0.450 (11.43mm)
Datasheets
DD26S4R7000/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Positronic DD26S4R7000/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, DD26S4R7000/AA pinout, DD26S4R7000/AA datasheet PDF, DD26S4R7000/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Positronic DD26S4R7000/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DD Series D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets 26 Position-Position Female Signal Solder 2 (DA, A) High Density Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Clear Chromate Plated Zinc
DD26S4R7000/AA Overview
DD26S4R7000/AA Features
DD series
DD26S4R7000/AA Applications
There are a lot of Amphenol
DD26S4R7000/AA D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP