DD26S1S5WV5X/AA
Mfr.Part #
DD26S1S5WV5X/AA
Description
CONN D-SUB HD RCPT 26POS CRIMP
Stock
18
In Stock :
18
D-Sub Connector Assemblies
Contact Form :
Machined
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Status :
Active
Termination :
DD
Contact Finish :
Gold
Wire Gauge :
22-30 AWG
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Type :
Signal
Number of Rows :
3
Connector Style :
D-Sub, High Density
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Backset Spacing :
Color :
Blue
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) High Density
Base Product Number :
DD26S
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish Thickness :
Flash
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating :
300V
Package :
Box
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
26
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Datasheets
DD26S1S5WV5X/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic DD26S1S5WV5X/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, DD26S1S5WV5X/AA pinout, DD26S1S5WV5X/AA datasheet PDF, DD26S1S5WV5X/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic DD26S1S5WV5X/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic DD26S1S5WV5X/AA
DD26S1S5WV5X/AA Overview
DD26S1S5WV5X/AA Features
DD series
DD26S1S5WV5X/AA Applications
There are a lot of Positronic
DD26S1S5WV5X/AA D-Sub Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP