DD26S1F000/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DD26S1F000/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HD RCPT 26POS CRIMP
Stock
293
In Stock :
293
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Features :
Voltage Rating :
300V
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Package :
Bulk
Color :
Blue
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Positions :
26
Contact Type :
Signal
Product Status :
Active
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Form :
Machined
Backset Spacing :
Number of Rows :
3
Termination :
Crimp
Base Product Number :
DD26S
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) High Density
Connector Style :
D-Sub, High Density
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Series :
Contact Finish :
Gold
Wire Gauge :
22-30 AWG
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Datasheets
DD26S1F000/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic DD26S1F000/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), DD26S1F000/AA pinout, DD26S1F000/AA datasheet PDF, DD26S1F000/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic DD26S1F000/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic DD26S1F000/AA
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP