DD26S1F000
Mfr.Part #
DD26S1F000
Description
CONN D-SUB HD RCPT 26POS CRIMP
Stock
17
In Stock :
17
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Product Status :
Active
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Features :
Color :
Blue
Connector Style :
D-Sub, High Density
Wire Gauge :
22-30 AWG
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Type :
Signal
Number of Positions :
26
Number of Rows :
3
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) High Density
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating :
300V
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number :
DD26S
Contact Finish Thickness :
Flash
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package :
Box
Contact Form :
Machined
Backset Spacing :
Datasheets
DD26S1F000
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic DD26S1F000 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), DD26S1F000 pinout, DD26S1F000 datasheet PDF, DD26S1F000 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic DD26S1F000 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic DD26S1F000
DD26S1F000 Overview
DD26S1F000 Features
DD series
DD26S1F000 Applications
There are a lot of Positronic
DD26S1F000 D-Sub Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP