DD26S10000
Mfr.Part #
DD26S10000
Description
CONN D-SUB HD RCPT 26POS CRIMP
Stock
852
In Stock :
852
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Insulation :
Insulated
Brand :
Amphenol Positronic
Mounting Style :
Through Hole
Number of Positions :
26 Position
Shell Size :
2
RoHS :
N
Subcategory :
D-Sub Connectors
Mounting Angle :
Straight
Series :
DD
Contact Type :
Machined Contacts
Shell Plating :
Zinc
Number of Rows :
3 Row
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Plating :
Gold
Gender :
FEMALE
Termination Style :
Crimp
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Material :
Steel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Material :
Polyester
Product Category :
D-Sub High Density Connectors
Product Type :
High Density D-Sub Connectors
Datasheets
DD26S10000
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic DD26S10000 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its DD26S10000 pinout, DD26S10000 datasheet PDF, DD26S10000 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic DD26S10000 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic DD26S10000
DD Series 26 Position-Position Female Machined Contacts Copper Alloy
DD26S10000 Overview
This product is part of the DD Series.
DD26S10000 Features
DD series
DD26S10000 Applications
There are a lot of Amphenol
DD26S10000 D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP