DD26S0S5WV3X/AA
Mfr.Part #
DD26S0S5WV3X/AA
Description
CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 26POS
Stock
173
In Stock :
173
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Connector Style :
D-Sub, High Density
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Finish Thickness :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Protection :
Branch Circuit
Number of Rows :
3
Series :
DD
Approvals :
CSA, IEC, UL
Current Rating :
100 A
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) High Density
Mating Cycles :
1000
Number of Positions :
26
Color :
Blue
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Base Product Number :
DD26S
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Type :
Signal
Terminal Type :
Bolt-On
Product Status :
Active
Package :
Box
ABB
Mounting :
Panel
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Datasheets
DD26S0S5WV3X/AA
Positronic DD26S0S5WV3X/AA
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS