DD26S0S50V5S
Mfr.Part #
DD26S0S50V5S
Description
CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 26POS
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Finish Thickness :
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Product Status :
Active
Mating Cycles :
Number of Rows :
3
Package :
Box
Note :
Contacts Not Included
Series :
DD
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) High Density
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Color :
Blue
Base Product Number :
DD26S
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Features :
Connector Style :
D-Sub, High Density
Number of Positions :
26
Contact Type :
Signal
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Datasheets
DD26S0S50V5S
Positronic DD26S0S50V5S
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS