DD26S0S0TS/AA
Mfr.Part #
DD26S0S0TS/AA
Description
CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 26POS
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Package :
Box
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Rows :
3
Features :
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Color :
Blue
Shell Finish Thickness :
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Base Product Number :
DD26S
Number of Positions :
26
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mating Cycles :
Series :
DD
Product Status :
Active
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) High Density
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Type :
Signal
Connector Style :
D-Sub, High Density
Datasheets
DD26S0S0TS/AA
Positronic DD26S0S0TS/AA
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS