DD26S0S000/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DD26S0S000/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 26POS
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Number of Positions :
26
Connector Style :
D-Sub, High Density
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Features :
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) High Density
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Base Product Number :
DD26S
Shell Finish Thickness :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Rows :
3
Package :
Box
Color :
Blue
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Mating Cycles :
Product Status :
Active
Contact Type :
Signal
Series :
DD
Datasheets
DD26S0S000/AA
Positronic DD26S0S000/AA
DD26S0S000/AA Overview
DD26S0S000/AA Features
DD series
DD26S0S000/AA Applications
There are a lot of Positronic
DD26S0S000/AA D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS