DD26M00LVL0/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DD26M00LVL0/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HD HOUSING PLUG 26POS
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Number of Rows :
3
Color :
Blue
Shell Finish Thickness :
Package :
Box
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Product Status :
Active
Mating Cycles :
Base Product Number :
DD26M
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
26
Connector Style :
D-Sub, High Density
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) High Density
Contact Type :
Signal
Series :
DD
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Datasheets
DD26M00LVL0/AA
Positronic DD26M00LVL0/AA
DD26M00LVL0/AA Overview
DD26M00LVL0/AA Features
DD series
DD26M00LVL0/AA Applications
There are a lot of Positronic
DD26M00LVL0/AA D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS