DD26M0000Z/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DD26M0000Z/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HD HOUSING PLUG 26POS
Stock
605
In Stock :
605
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Shell Finish Thickness :
Insulator Color :
Blue
Flammability Rating :
UL 94V-0
Note :
Contacts Not Included
Base Product Number :
DD26M
Series :
DD
Color :
Blue
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Features :
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Body Style :
Free cable Panel mount
Connector Style :
D-Sub, High Density
Shape :
RECTANGULAR
Contact Plating :
Gold flash 30µ Au (min) 50µ Au (min)
Contact Type :
Signal
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Contact Material :
COPPER ALLOY
Family :
High Density
Number of Rows :
3
Qualification :
Package :
Box
Mating Cycles :
1000
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Contact Size :
#22
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) High Density
Number of Positions :
26
Shell Material :
Steel Stainless Steel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Contact Termination :
Wire PCB
Contact Style :
Fixed Removable
Datasheets
DD26M0000Z/AA
Positronic DD26M0000Z/AA
DD26M0000Z/AA Overview
DD26M0000Z/AA Features
DD series
DD26M0000Z/AA Applications
There are a lot of Positronic
DD26M0000Z/AA D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS