DD24W7P343A40LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DD24W7P343A40LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 24POS VERT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
DW
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Connector Style :
D-Sub, Combo
Insulation Material :
POLYETHYLENE
MIL Conformance :
No
Radiation Hardening :
No
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Mixed Contacts :
yes
Length :
66.5mm
Empty Shell :
Number of Positions :
24 (17 + 7 Power)
Dielectric Material :
Thermoplastic
DIN Conformance :
Current Rating (Amps) :
7.5A 40A
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Material :
Brass
Filter Feature :
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D - 24W7
Total Number of Contacts :
24
Number of Ports :
1
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Grounding Indents
Orientation :
Straight
Number of Terminations :
24
Published :
Termination :
Solder
Connector Type :
Plug, Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
Male
Shell Finish :
COPPER TIN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Contact Type :
Signal and Power
Current Rating :
7.5A
IEC Conformance :
Datasheets
DD24W7P343A40LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DD24W7P343A40LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:24, DD24W7P343A40LF pinout, DD24W7P343A40LF datasheet PDF, DD24W7P343A40LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DD24W7P343A40LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DD24W7P343A40LF Overview
DD24W7P343A40LF Features
24 basic kinds of terminations
DW series
DD24W7P343A40LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DD24W7P343A40LF D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP