DD171N12KHPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DD171N12KHPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE GP 1200V 171A
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Average Rectified (Io) :
171A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.26V @ 500A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Diode Type :
Standard
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20mA @ 1200V
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Published :
2012
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Module
Datasheets
DD171N12KHPSA1
Infineon Technologies DD171N12KHPSA1
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C Module Chassis Mount
DD171N12KHPSA1 Overview
DD171N12KHPSA1 Features
DD171N12KHPSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
DD171N12KHPSA1 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23