DD15S2S500S
Mfr.Part #
DD15S2S500S
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15P SLDR CUP
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Number of Rows :
3 Row
Contact Plating :
Gold
Subcategory :
D-Sub Connectors
Series :
DD
Brand :
Amphenol Positronic
Number of Positions :
15 Position
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Shell Size :
1
Shell Material :
Stainless Steel, Passivated
IP Rating :
IP67
Gender :
FEMALE
Shell Plating :
Stainless Steel, Passivated
Type :
Receptacle
Voltage Rating :
300 V
Termination Style :
Solder Cup
Contact Gender :
Socket (Female)
Datasheets
DD15S2S500S
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic DD15S2S500S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Receptacle, DD15S2S500S pinout, DD15S2S500S datasheet PDF, DD15S2S500S amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic DD15S2S500S ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic DD15S2S500S
DD Series 15 Position-Position Female
DD15S2S500S Overview
A product of the DD Series, it belongs to the range of products of that series.
DD15S2S500S Features
DD series
DD15S2S500S Applications
There are a lot of Amphenol
DD15S2S500S D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP