DD15S1S50V5S/AA
Mfr.Part #
DD15S1S50V5S/AA
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS CRIMP
D-Sub Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Form :
Machined
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish :
Gold
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Number of Positions :
15
Current Rating (Amps) :
5A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness :
Flash
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package :
Retail Package
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Wire Gauge :
22-30 AWG
Termination :
Crimp
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Features :
Shell Size, Connector Layout :
1 (DE, E) High Density
Contact Type :
Signal
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating :
300V
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
Backset Spacing :
Color :
Blue
Base Product Number :
DD15S
Number of Rows :
3
Connector Style :
D-Sub, High Density
Datasheets
DD15S1S50V5S/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic DD15S1S50V5S/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), DD15S1S50V5S/AA pinout, DD15S1S50V5S/AA datasheet PDF, DD15S1S50V5S/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic DD15S1S50V5S/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic DD15S1S50V5S/AA
DD15S1S50V5S/AA Overview
DD15S1S50V5S/AA Features
* series
DD15S1S50V5S/AA Applications
There are a lot of Positronic
DD15S1S50V5S/AA D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP