DD15S1S0V5X/AA
Mfr.Part #
DD15S1S0V5X/AA
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS CRIMP
Stock
18
In Stock :
18
Number of Positions :
15
Features :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge :
22-30 AWG
Contact Type :
Signal
Backset Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
DD
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Rows :
3
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size, Connector Layout :
1 (DE, E) High Density
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Form :
Machined
Termination :
Crimp
Color :
Blue
Contact Finish :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Package :
Box
Connector Style :
D-Sub, High Density
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Voltage Rating :
300V
Base Product Number :
DD15S
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Product Status :
Active
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
DD15S1S0V5X/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic DD15S1S0V5X/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), DD15S1S0V5X/AA pinout, DD15S1S0V5X/AA datasheet PDF, DD15S1S0V5X/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic DD15S1S0V5X/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic DD15S1S0V5X/AA
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP