DD15M1S50V50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DD15M1S50V50
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HD PLUG 15POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish :
Gold
Package :
Box
Shell Size, Connector Layout :
1 (DE, E) High Density
Current Rating (Amps) :
5A
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Termination :
Crimp
Wire Gauge :
22-30 AWG
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
15
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number :
DD15M
Contact Type :
Signal
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness :
Flash
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Number of Rows :
3
Backset Spacing :
Connector Style :
D-Sub, High Density
Contact Form :
Machined
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Series :
DD
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating :
300V
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Color :
Blue
Datasheets
DD15M1S50V50
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic DD15M1S50V50 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), DD15M1S50V50 pinout, DD15M1S50V50 datasheet PDF, DD15M1S50V50 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic DD15M1S50V50 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic DD15M1S50V50
DD15M1S50V50 Overview
DD15M1S50V50 Features
DD series
DD15M1S50V50 Applications
There are a lot of Positronic
DD15M1S50V50 D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP