DD15M0S50T2S
Mfr.Part #
DD15M0S50T2S
Description
CONN D-SUB HD HOUSING PLUG 15POS
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Base Product Number :
DD15M
Peak Pulse Power :
600 W
Package :
Box
Series :
DD
Breakdown Voltage :
17.1 V
Clamping Voltage :
25.2 V
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 years ago)
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Finish Thickness :
Shell Size, Connector Layout :
1 (DE, E) High Density
Connector Style :
D-Sub, High Density
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Positions :
15
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Through Hole
Reverse Breakdown Voltage :
17.1 V
Product Status :
Active
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Number of Pins :
2
Contact Type :
Signal
Leakage Current :
1 µA
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Number of Elements :
1
Number of Rows :
3
Peak Pulse Current :
25 A
Test Current :
1 mA
Max Operating Temperature :
175 °C
Features :
RoHS :
Compliant
Radiation Hardening :
No
Note :
Contacts Not Included
Mating Cycles :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Color :
Blue
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Polarity :
Bidirectional
Reverse Standoff Voltage :
15.3 V
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Datasheets
DD15M0S50T2S
Positronic DD15M0S50T2S
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS