DD-50S-1AFN-A197
Mfr.Part #
DD-50S-1AFN-A197
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS R/A SLDR
Stock
99
In Stock :
99
Gold
Additional Feature :
STANDARD: DIN 41652, PANEL MOUNT
Brand :
Feature :
Mounting Brackets
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Subcategory :
D-Sub Connectors
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
RoHS :
Compliant
GENERAL PURPOSE
Insulation Material :
POLYETHYLENE
Termination :
Solder
Voltage Rating :
Features :
Mounting Brackets
Mixed Contacts :
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish Thickness :
Flash
Current Rating (Amps) :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Datasheets
DD-50S-1AFN-A197
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DD-50S-1AFN-A197 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, DD-50S-1AFN-A197 pinout, DD-50S-1AFN-A197 datasheet PDF, DD-50S-1AFN-A197 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DD-50S-1AFN-A197 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.