DD-50S-1A7N-A197
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DD-50S-1A7N-A197
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS R/A SLDR
Stock
117
In Stock :
117
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Features :
Mounting Brackets
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
3
Ingress Protection :
Series :
Original D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Resistance :
10MOhm
Termination :
Solder
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Plating :
Gold
UL Flammability Code :
94V-0
Filter Feature :
No
Voltage Rating :
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
14 Weeks
Shell Size :
5 (D)
Body Material :
Metal
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
REACH SVHC :
No SVHC
Brand :
Product Status :
Active
Orientation :
RIGHT ANGLE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Style :
D-Sub
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Empty Shell :
No
Housing Material :
Type :
Receptacle
DIN Conformance :
yes
Shell Finish :
Tin
Additional Feature :
STANDARD: DIN 41652, PANEL MOUNT
Published :
2016
IEC Conformance :
Contact Type :
Signal
Radiation Hardening :
Material :
Steel
Current Rating (Amps) :
Feature :
Mounting Brackets
Wire Gauge :
20-28 AWG
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Subcategory :
D-Sub Connectors
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS :
Details
Backset Spacing :
Number of Positions :
50
Total Number of Contacts :
50
Gender :
Receptacle
Contact Gender :
Socket (Female)
Package :
Bulk
Mount :
Through Hole
Contact Form :
Machined
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness :
Flash
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Black
MIL Conformance :
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
5A
Datasheets
DD-50S-1A7N-A197
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DD-50S-1A7N-A197 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Type:Receptacle, Operating Temperature:-55°C~125°C, DD-50S-1A7N-A197 pinout, DD-50S-1A7N-A197 datasheet PDF, DD-50S-1A7N-A197 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DD-50S-1A7N-A197 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.