DD-18BMMA-QL8MP0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DD-18BMMA-QL8MP0
Manufacturer
Amphenol LTW
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol LTW
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Push-Pull
Feature :
Backshell, Strain Relief
Operating Temperature :
-20°C~80°C
Published :
Orientation :
Keyed
Number of Pins :
18
Packaging :
Bulk
Series :
X-Lok
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Color :
Black
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
18 (Data)
Current Rating (Amps) :
5A
Insert Material :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
D
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
DD-18BMMA-QL8MP0
Amphenol LTW DD-18BMMA-QL8MP0
DD-18BMMA-QL8MP0 Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the X-Lok Series.Devices with 18 pins are available.In many ways, its Backshell, Strain Relief feature makes it more powerful.In this case, the device operates at -20°C~80°C Operating Temperature.