DCPV37S364GTLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCPV37S364GTLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Style :
D-Sub
Mount :
Through Hole
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Type :
Signal
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Dielectric Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Through Hole
Number of Contacts :
37
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Orientation :
Straight
Contact Plating :
GXT, Gold
Housing Material :
Thermoplastic
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Finish :
Gold, GXT™
Feature :
Board Lock
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Termination :
Solder
Number of Positions :
37
Current Rating (Amps) :
7.5A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch :
2.76mm
Series :
DP
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
300V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
7.5A
Number of Rows :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Datasheets
DCPV37S364GTLF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCPV37S364GTLF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, DCPV37S364GTLF pinout, DCPV37S364GTLF datasheet PDF, DCPV37S364GTLF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCPV37S364GTLF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DCPV37S364GTLF Overview
DCPV37S364GTLF Features
DP series
DCPV37S364GTLF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DCPV37S364GTLF D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP