DCMZ37PK87
Mfr.Part #
DCMZ37PK87
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Ingress Protection :
Contact Type :
Signal
Contact Style :
Pin
Number of Contacts :
37
Contact Finish :
Gold
Series :
D*M
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
Published :
Housing Material :
Polyester
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
Solder Cup
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Flange Feature :
Cable Side (4-40)
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Base Product Number :
DCMZ
Backset Spacing :
Contact Form :
Machined
Mount :
Panel
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Gender :
Male
Contact Plating :
Gold
Number of Rows :
2
Number of Positions :
37
Features :
Board Lock, Grounding Indents
Wire Gauge :
20-28 AWG
Contact Current Rating :
7.5A
Current Rating :
7.5A
Voltage Rating :
Color :
Black
Body Material :
Steel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Style :
D-Sub
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Panel Mount
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
DCMZ37PK87
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMZ37PK87 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, DCMZ37PK87 pinout, DCMZ37PK87 datasheet PDF, DCMZ37PK87 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMZ37PK87 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.