DCMZ25X3SNA197
Mfr.Part #
DCMZ25X3SNA197
Description
CONN D-SUB RCPT 25P PNL MNT SLDR
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Base Product Number :
DCMZ
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
UL Flammability Code :
94V-0
Solder
Empty Shell :
No
Contact Finish Thickness :
Flash
Bulk
Durability :
500 Cycles
Current Rating (Amps) :
5A 7.5A
REACH SVHC :
Unknown
Contact Style :
Socket
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Contact Finish :
Gold
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
Mixed Contacts :
yes
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Resistance :
7.5mOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Active
Number of Power Positions :
3
ECCN Code :
EAR99
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Number of Conductors :
ONE
Feature :
Board Lock, Shielded
Contact Current Rating :
7.5A
Packaging :
Bulk
Insulation Material :
Polyester
Gender :
Receptacle
Orientation :
Straight
Number of Positions :
25 (22 + 3 Coax)
D-Sub, Combo
Number of Contacts :
25
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Features :
Board Lock, Shielded
Contact Type :
Coax and Signal
Radiation Hardening :
MIL Conformance :
Backset Spacing :
Body Material :
Steel
Wire Gauge :
Current Rating :
5A, 7.5A
Brand :
Dielectric Material :
Reliability :
COMMERCIAL
Shell Finish :
Tin
DIN Conformance :
Reference Standard :
UL
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Ingress Protection :
RoHS :
Details
Body Breadth :
0.494 inch
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Datasheets
DCMZ25X3SNA197
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMZ25X3SNA197 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, DCMZ25X3SNA197 pinout, DCMZ25X3SNA197 datasheet PDF, DCMZ25X3SNA197 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMZ25X3SNA197 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.