DCMZ25X3SN
Mfr.Part #
DCMZ25X3SN
Description
CONN D-SUB RCPT 25P PNL MNT SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Body Material :
Steel
Body Breadth :
0.494 inch
Panel Mount, Through Hole
Reference Standard :
UL
Color :
Black
Durability :
500 Cycles
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Filter Feature :
No
Combo D®, D*M
Contact Current Rating :
7.5A
MIL Conformance :
No
Current Rating (Amps) :
5A 7.5A
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Published :
DIN Conformance :
Base Product Number :
DCMZ
IEC Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Tin
Contact Finish Thickness :
Flash
Voltage Rating :
Gender :
Receptacle
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Power Positions :
3
Number of Conductors :
ONE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
D-Sub, Combo
Reliability :
COMMERCIAL
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Mount :
Through Hole
Contact Style :
Socket
Dielectric Material :
Number of Contacts :
25
Empty Shell :
Feature :
Board Lock, Shielded
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Form :
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
25 (22 + 3 Coax)
Bulk
Mixed Contacts :
yes
Features :
Board Lock, Shielded
Contact Type :
Coax and Signal
Insulation Material :
Polyester
Contact Resistance :
7.5mOhm
Option :
GENERAL PURPOSE
UL Flammability Code :
94V-0
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Current Rating :
5A, 7.5A
Datasheets
DCMZ25X3SN
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMZ25X3SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, DCMZ25X3SN pinout, DCMZ25X3SN datasheet PDF, DCMZ25X3SN amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMZ25X3SN ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.