DCMZ25X3PNK87
Mfr.Part #
DCMZ25X3PNK87
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Stock
2
In Stock :
12 Weeks
UL Flammability Code :
94V-0
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Contact Form :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Type :
Coax and Signal
Insulation Material :
D-Sub, Combo
Body Breadth :
0.494 inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Backset Spacing :
Dielectric Withstanding Voltage :
800VAC V
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Orientation :
Straight
Published :
2000
Contact Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Tin
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
yes
Contact Finish :
Gold
Radiation Hardening :
No
Features :
Number of Positions :
25 (22 + 3 Coax)
Contact Resistance :
55mOhm
DCMZ
Number of Conductors :
ONE
Length - Termination :
0.153 inch
Brand :
Gender :
Male
RoHS :
Details
Connector Type :
Plug, Male Pins
DIN Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
25
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
Empty Shell :
Reference Standard :
UL
Mount :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
5A 7.5A
HTS Code :
Wire Gauge :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness :
Flash
Voltage Rating :
Contact Style :
Pin
Filter Feature :
Datasheets
DCMZ25X3PNK87
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMZ25X3PNK87 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, DCMZ25X3PNK87 pinout, DCMZ25X3PNK87 datasheet PDF, DCMZ25X3PNK87 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMZ25X3PNK87 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.