DCMZ25V3PNK127
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCMZ25V3PNK127
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
Combo D®, D*M
Contact Form :
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Current Rating (Amps) :
7.5A 40A
Number of Positions :
25 (22 + 3 Power)
Housing Material :
Polyester
Contact Finish :
Gold
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Voltage Rating :
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 25W3
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Contacts :
25
Backset Spacing :
Ingress Protection :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Feature :
Package :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Published :
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Base Product Number :
DCMZ
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Mount :
Panel, Through Hole
Gender :
Male
Current Rating :
7.5A
Contact Type :
Signal and Power
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Black
Wire Gauge :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Datasheets
DCMZ25V3PNK127
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMZ25V3PNK127 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, DCMZ25V3PNK127 pinout, DCMZ25V3PNK127 datasheet PDF, DCMZ25V3PNK127 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMZ25V3PNK127 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.