DCMZ25H3SNA197
Mfr.Part #
DCMZ25H3SNA197
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Contact Resistance :
7.5mOhm
Color :
Black
Length :
69.32mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Type :
Signal and Power
Number of Positions :
25 (22 + 3 Power)
Number of Ports :
1
Current Rating :
7.5A, 40A
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Depth :
12.55mm
Contact Current Rating :
7.5A
Features :
Board Lock, Shielded
Board Side (4-40)
Total Number of Contacts :
25
Number of Terminations :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Gender :
Receptacle
Feature :
Board Lock, Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A 40A
Contact Style :
Socket
Datasheets
DCMZ25H3SNA197
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMZ25H3SNA197 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:25, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, DCMZ25H3SNA197 pinout, DCMZ25H3SNA197 datasheet PDF, DCMZ25H3SNA197 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMZ25H3SNA197 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.