DCMZ25H3PNK87
Mfr.Part #
DCMZ25H3PNK87
Description
CONN D-SUB PLUG 25P PNL MNT SLDR
Stock
2
In Stock :
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Contact Style :
Pin
Body Depth :
0.494 inch
Contact Type :
Signal and Power
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Breadth :
0.19 inch
Contact Current Rating :
7.5A
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Current Rating :
7.5A, 40A
Dielectric Material :
Insulation Material :
Gender :
Male
UL Flammability Code :
94V-0
Connector Type :
Plug, Male Pins
Package :
Bulk
Number of Contacts :
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Features :
Contact Resistance :
7.5mOhm
Number of Positions :
25 (22 + 3 Power)
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Current Rating (Amps) :
7.5A 40A
Published :
2000
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
DCMZ25H3PNK87
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMZ25H3PNK87 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, DCMZ25H3PNK87 pinout, DCMZ25H3PNK87 datasheet PDF, DCMZ25H3PNK87 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMZ25H3PNK87 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.