DCMZ25C3SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCMZ25C3SN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB RCPT 25P PNL MNT SLDR
Stock
102
In Stock :
102
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Positions :
25 (22 + 3 Coax)
Durability :
500 Cycles
DIN Conformance :
No
Orientation :
Straight
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
No
Mount :
Through Hole
Base Product Number :
DCMZ
Contact Form :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Connector Style :
D-Sub, Combo
Product Status :
Active
RoHS Status :
RoHS Compliant
Backset Spacing :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mixed Contacts :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
69.32mm
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
2000
Contact Type :
Coax and Signal
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Resistance :
7.5mOhm
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 25W3
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Current Rating (Amps) :
5A 7.5A
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Filter Feature :
Gender :
Receptacle
Number of Ports :
1
Number of Contacts :
25
Termination :
Solder
Voltage Rating :
Wire Gauge :
MIL Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
UL Flammability Code :
94V-0
Feature :
Board Lock, Shielded
Reliability :
COMMERCIAL
Ingress Protection :
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Empty Shell :
Housing Material :
Polyester
Color :
Black
Current Rating :
5A, 7.5A
Package :
Bulk
Brand :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Tin
Series :
Combo D®, D*M
Reference Standard :
UL
Contact Finish :
Gold
Number of Terminations :
31
Number of Conductors :
ONE
ECCN Code :
EAR99
Contact Style :
Socket
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Number of Power Positions :
3
RoHS :
Details
Radiation Hardening :
Depth :
12.55mm
Contact Current Rating :
7.5A
Body Breadth :
0.568 inch
Features :
Board Lock, Shielded
Body Material :
Steel
Datasheets
DCMZ25C3SN
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMZ25C3SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Number of Terminations:31, DCMZ25C3SN pinout, DCMZ25C3SN datasheet PDF, DCMZ25C3SN amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMZ25C3SN ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.