DCMZ13W6SF179A197
Mfr.Part #
DCMZ13W6SF179A197
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS PNL MNT WW
Current Rating (Amps) :
7.5A
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Number of Positions :
13 (7 + 6 Coax or Power)
Feature :
Board Lock, Shielded
Termination :
Wire Wrap
Active
Contact Plating :
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Base Product Number :
DCMZ
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 13W6
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Power Positions :
6
Voltage Rating :
Wire Gauge :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Number of Contacts :
13
Housing Material :
Polyester
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Features :
Board Lock, Shielded
Body Material :
Steel
Mount :
Through Hole
Contact Finish Thickness :
Flash
Series :
Combo D®, D*M
Current Rating :
7.5A
Max Operating Temperature :
125°C
UL94 V-0
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Datasheets
DCMZ13W6SF179A197
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMZ13W6SF179A197 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, DCMZ13W6SF179A197 pinout, DCMZ13W6SF179A197 datasheet PDF, DCMZ13W6SF179A197 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMZ13W6SF179A197 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.