DCMP-25C3P-J-K87
Mfr.Part #
DCMP-25C3P-J-K87
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Plating :
Gold
Pbfree Code :
yes
Body Material :
Steel
Filter Feature :
No
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Ingress Protection :
Length :
69.32 mm
Min Operating Temperature :
-55 °C
Number of Positions :
25 (22 + 3 Coax)
Number of Pins :
25
Depth :
21.32 mm
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
RoHS :
Compliant
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Ports :
1
Brand :
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
UL Flammability Code :
94V-0
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Contacts :
25
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Tin
Contact Style :
Pin
Number of Power Positions :
3
Durability :
500 Cycles
Max Operating Temperature :
125 °C
Base Product Number :
DCMP
Body Depth :
0.494 inch
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Empty Shell :
No
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
Combo D®, D*M
Reference Standard :
UL
Mounting Option 2 :
CLINCH NUT
Backset Spacing :
Contact Current Rating :
7.5 A
Mount :
Panel, Through Hole
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Contact Resistance :
7.5mOhm
Number of Terminals :
28
Contact Type :
Coax and Signal
Features :
Shielded
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Gold
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
Housing Material :
Polyester
Color :
Black
Gender :
Male
DIN Conformance :
MIL Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Number of Conductors :
ONE
Feature :
Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Termination :
Solder
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Rows :
2
Mixed Contacts :
yes
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 25W3
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Material :
Polyester
Orientation :
RIGHT ANGLE
Voltage Rating :
Current Rating (Amps) :
5A 7.5A
Current Rating :
7.5 A
Datasheets
DCMP-25C3P-J-K87
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMP-25C3P-J-K87 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:25, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, DCMP-25C3P-J-K87 pinout, DCMP-25C3P-J-K87 datasheet PDF, DCMP-25C3P-J-K87 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMP-25C3P-J-K87 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DCMP-25C3P-J-K87 Overview
The connector type Plug, Male Pins refers to the connector type.The device's mounting type is Panel Mount, Through Hole, Right Angle.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Combo D®, D*M Series of products.The device is equipped with 25 pins.It's best to use it when the temperature is below 125 °C.This device must operate at a minimum temperature of -55 °C.It features 1 ports for managing a variety of tasks.Its Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Panel, Through Hole.The device runs in -55°C~125°C Operating Temperature.