DCMK21WA4SA197
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCMK21WA4SA197
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
Combo D®, D*M
Features :
Shielded
Ingress Protection :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Current Rating :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Base Product Number :
DCMK
Color :
Black
Contact Finish Thickness :
Flash
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
21 (17 + 4 Coax or Power)
Feature :
Shielded
Number of Rows :
2
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Package :
Bulk
Mount :
Panel
Backset Spacing :
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 21WA4
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A
Wire Gauge :
8-26 AWG
Number of Contacts :
21
Housing Material :
Polyester
Contact Finish :
Gold
Termination :
Solder Cup
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage Rating :
Contact Form :
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Packaging :
Bulk
Datasheets
DCMK21WA4SA197
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMK21WA4SA197 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, DCMK21WA4SA197 pinout, DCMK21WA4SA197 datasheet PDF, DCMK21WA4SA197 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMK21WA4SA197 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.