DCMD27H2PJK127
Mfr.Part #
DCMD27H2PJK127
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Housing Material :
Polyester
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Panel, Through Hole
Current Rating (Amps) :
7.5A 40A
Shell Finish :
Tin
Wire Gauge :
UL Flammability Code :
94V-0
Feature :
Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Mixed Contacts :
yes
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Features :
Ingress Protection :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
RoHS :
Non-Compliant
Additional Feature :
EMI/RFI SHIELDED
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DIN Conformance :
No
Min Operating Temperature :
-55 °C
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 27W2
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Product Status :
Active
Number of Contacts :
27
Gender :
Male
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Termination :
Solder
Color :
Black
Series :
Combo D®, D*M
Backset Spacing :
Base Product Number :
DCMD
Contact Finish :
Gold
MIL Conformance :
No
Contact Type :
Signal and Power
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Max Operating Temperature :
125 °C
Voltage Rating :
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
27 (25 + 2 Power)
Empty Shell :
Published :
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Rows :
2
Contact Form :
Filter Feature :
Current Rating :
7.5A
Connector Style :
D-Sub, Combo
Package :
Bulk
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
DCMD27H2PJK127
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMD27H2PJK127 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, DCMD27H2PJK127 pinout, DCMD27H2PJK127 datasheet PDF, DCMD27H2PJK127 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMD27H2PJK127 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.