DCMAY37SA197F0
Mfr.Part #
DCMAY37SA197F0
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 37POS
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Base Product Number :
DCMA
Note :
Contacts Not Included
Features :
Series :
D*MA
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-55 °C
Package :
Bulk
Color :
Ingress Protection :
Number of Positions :
37
Max Operating Temperature :
125 °C
Shell Finish Thickness :
HTS Code :
Gender :
Receptacle
Published :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Lead Plated
Mount :
Free Hanging
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Dielectric Material :
Thermoplastic
Mating Cycles :
200
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Style :
D-Sub
Number of Rows :
2
Contact Type :
Signal
Product Status :
Active
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
RoHS :
Non-Compliant
Datasheets
DCMAY37SA197F0
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS