DCM37S1A0NA191A197
Mfr.Part #
DCM37S1A0NA191A197
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SLDR
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Features :
Ingress Protection :
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Number of Pins :
37
Number of Positions :
37
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Form :
Machined
Series :
D*M
Contact Type :
Signal
Base Product Number :
DCM3
Connector Style :
D-Sub
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Current Rating :
7.5A
Termination :
Solder
Housing Material :
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Datasheets
DCM37S1A0NA191A197
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCM37S1A0NA191A197 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Number of Pins:37, Operating Temperature:-55°C~125°C, DCM37S1A0NA191A197 pinout, DCM37S1A0NA191A197 datasheet PDF, DCM37S1A0NA191A197 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCM37S1A0NA191A197 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DCM37S1A0NA191A197 Overview
This product is packaged in a Receptacle, Female Sockets carton.It's mounted Panel Mount, Through Hole, Right Angle.We use a Bulk case to package the product.It's from the D*M Series.A 37 pin is on the device.-55°C~125°C Operating Temperature is what the device runs at.